Jak prožít rozchod se bývalou přítelkyní, manželkou, ženou

Zvenčí se může zdát, že si muž užívá svobody, baví se s přáteli, flirtuje s dívkami. Ve skutečnosti ale netuší, jak jinak se zbavit bolesti a podívat se pravdě do očí – vztah skončil.

Jak se chovat po rozchodu? Jak překonat odloučení od milované dívky? Chcete-li se posunout dál, musíte přijmout situaci takovou, jaká je. Právě o tom budeme dnes hovořit.

 

Jak překonat rozchod s milovanou dívkou

Když vám žena řekne o rozchodu, je to silný šok. Na začátku nejste připraveni přijmout fakt, že je konec, a nesouhlasíte s rozhodnutím svého partnera. Snažíte se přijít na příčiny a rychle vše napravit, ale nejde to.

Bolest ze ztráty může způsobit záchvaty vzteku, nervové zhroucení a dokonce i špatný zdravotní stav. Samotný fakt, že se člověk nejčastěji uzavírá před svým okolím, situaci jen zhoršuje. Zde je krátký seznam věcí, které je třeba udělat, abyste se vyrovnali se ztrátou milované osoby:

 • Smiřte se s tím, že vztah skončil.
 • Přestaňte hledat viníka.
 • Nesnaží se situaci změnit.
 • Přestaňte se uzavírat před lidmi, na kterých vám záleží.
 • Přestaňte fantazírovat nebo doufat ve smíření.

Abyste se po rozpadu vztahu vzpamatovali, musíte přijmout realitu, ať už je to jakkoli těžké. V budoucnu můžete získat svého blízkého zpět. Nejdříve se ale oba potřebujete uklidnit a zamyslet se nad tím, co se stalo.

Seznamka pro Vztah

Snahou změnit názor svého bývalého partnera jen riskujete, že situaci ještě zhoršíte a nakonec se svému milému odcizíte. Neřešte věci na základě emocí, nevyhrožujte ani nehněvejte! To je jistá cesta do bodu, odkud není návratu.

Nejčastější chybou je udržovat vztah, který už dávno přežil. Po rozchodu dopřejte sobě i partnerovi čas, abyste si ujasnili své pocity a priority. Mezitím si vytvořte další oblasti života. Často se totiž stává, že problémy v práci mají negativní dopad na milostný vztah. A nezapojujte do svého “zúčtování” třetí strany. O své bývalé přítelkyni se s přáteli nebavte, protože pokud se s ní usmíříte, budete vypadat hloupě.

Pokud byl váš rozchod dlouho očekávaný a nakonec k němu došlo, zamyslete se nad tím, zda máte potřebu obnovit vztah s touto dívkou. Láska má přece přinášet radost a štěstí, ne neustálou bolest hlavy.

Od své bývalé přítelkyně se zcela izolujte, nevolejte jí a nepište jí žádné zprávy. Žádné “náhodné” schůzky nebo společní přátelé. Po nějaké době poznáte, jestli vaše bývalá stojí za to, abyste se ji pokusili získat zpět, nebo jestli je čas vydat se k novým břehům.

7 kroků k přijetí rozchodu

Na cestě k vnitřní rovnováze existuje 7 “kruhů pekla” neboli 7 kroků k přijetí rozchodu:

Přijímání negativity

Když počáteční úzkost odezní, člověk začne pociťovat hněv a zášť. To je zcela normální reakce na rozchod. Ale neobracejte své emoce proti dívce. Najděte pro ně přijatelnější východisko: křičte v terénu, promluvte si s kamarádem, uběhněte 10 kilometrů, napište naštvaný dopis a spalte ho. Ať už jim vyhovuje cokoli, hlavní je vypustit páru a uvolnit napětí.

Najděte zdroj energie

Hněv přichází ve vlnách, tak funguje naše psychika. Jediná připomínka nebo setkání může vyvolat příval emocí a nové kolo smutku. Začněte používat hněv jako zdroj síly. Nasměrujte hněv do správných kanálů a věnujte se sportu a silovému tréninku.

Abyste ji zmírnili, buďte aktivnější v práci, cvičte a snažte se vyniknout i v jiných oblastech svého života. Správné nasměrování hněvu vám může pomoci potřít nos vaší bývalé a také vám pomůže získat náskok v kariéře a kondici.

Zbavte se pocitu viny

Je přirozené, že se cítíte provinile kvůli tomu, co se stalo. Každý, kdo se s někým rozešel, si tím prošel. Analyzujete minulost a myslíte si, že se věci mohly vyvinout jinak. “Kdybych si včas uvědomil své chyby”, “Kdybych jednal moudřeji”, “Kdybych tolik nežádal”. Tímto způsobem uvažování žijete stále v minulosti.

Chcete-li si odpustit rozchod se ženou, musíte přijmout odpovědnost za vztah, který nevyšel. Možná jste se v něčem mýlili a jednali špatně. Kvůli jednomu neúspěchu se nemusíte vzdávat, poučte se a jděte dál.

Nechte emoce odejít

Pokud cítíte úzkost, pokud jde o vaši bývalou přítelkyni, jste s ní stále spojeni na emocionální úrovni. Přerušit toto spojení, “znehodnotit” zážitek a poslat ho do mezipatra vyžaduje velké úsilí. Nepotlačujte emoce, promluvte si o nich, jediný způsob, jak se osvobodit, je přiznat si porážku.

Proces zotavení může trvat měsíce nebo dokonce roky, nezavrhujte své pocity, jen tím prodlužujete utrpení. Pokud se objeví touha setkat se s přítelkyní a promluvit si s ní, nenaleťte na tento trik svého podvědomí. Pochopte, že je čas jít dál, a pokud se žena dlouho neozývá, měli byste si z ní vzít příklad a nechat minulost minulostí.

Seznamka pro Vztah

Začněte něco nového

Koníček, který vás odvede od vaší bývalé lásky, je tím nejlepším lékem. Vhodné také: nová práce nebo pozice, sport, dobrovolnictví, výlet do jiného města nebo dokonce země. Potřebujete nové zážitky, abyste zaplnili prázdnotu ve svém srdci.

Věnujte více pozornosti rodině a přátelům, protože příjemná konverzace má ozdravný účinek. Společné trávení volného času a volnočasové aktivity vám usnadní rehabilitaci a otevřou nové aspekty vašeho vztahu s lidmi kolem vás. Uvědomíte si, kdo jsou vaši přátelé a kdo je ochoten vás vyslechnout a podpořit a kdo se jen usmívá a poplácává vás po rameni se slovy “Bude líp, netrap se tím”.

Nepodléhejte depresi

My muži se po rozchodu s dívkou často uzavíráme do sebe a omezujeme komunikaci s okolním světem. Je to obranná reakce. Někteří jdou ještě dál, pohádají se s příbuznými, zavřou se v bytě, odstěhují se do pustiny. Obecně se od lidí oddělují všemi možnými způsoby. V žádném případě to nesmíte udělat! Utrpení pomine, ale “polámané dřevo” zůstane.

Po rozchodu musíte být sami se sebou nebo s přírodou, ale snažte se rychle vrátit do společnosti, protože čím déle bloudíte v zákoutích jeho paměti, tím hůře se odtamtud dostáváte.

Přestaňte vzpomínat

Neopakujte chybu těch mužů, kteří tráví hodiny vzpomínáním na svou bývalou milenku. Neprocházejte obrázky v jeho hlavě šťastné dny, jinak nebudete moci přejít na nový život.

Postupně vám v paměti zůstanou jen dobré věci a budete se chtít do té doby vrátit. Můžete se dokonce pokusit napravit vztahy a začít znovu s tím, kdo vám zlomil srdce. Je tu spousta úskalí, protože jste se rozešli z různých důvodů, že? A tyto důvody nezmizely, jen jste na ně zapomněli. Pokud žena odešla jednou, odejde i podruhé.

Po rozchodu si zkuste vzpomenout, co vám na této dívce vadilo a co se vám nelíbilo. Například špatně vařila, trávila veškerý volný čas s kamarádkami nebo nedbala na svůj vzhled. Často jste se bezdůvodně hádali, neustále jste se hádali a nedokázali jste se shodnout ani na těch nejjednodušších rozhodnutích.

Rady psychologů

Něžné pohlaví často nepřemýšlí o tom, jak muži prožívají rozchod se svou milovanou. Čím bližší a dražší partner byl, tím těžší je přijmout konec. Abyste prošli těžkou zkouškou bez traumatu, je důležité zachovat si víru v lepší budoucnost a lásku k životu.

Psychologové radí, abyste si vytvořili nový denní režim, abyste byli stále zaneprázdněni. Pokud nebudete mít čas příliš přemýšlet, rychleji se zotavíte. Pracujte co nejvíce, zejména v prvních týdnech. Snažte se nebýt příliš dlouho sami.

Chcete-li získat nové zkušenosti, přihlaste se do posilovny, navštivte několik zájmových kroužků, začněte se učit cizí jazyk. Více čtěte, zejména beletrii, psychologické a motivační knihy.

Nevíte, jak přestat trpět a jak se zbavit depresivních myšlenek? Některým lidem prospívá společnost přátel a relaxace, jiní naopak hodně fyzické a duševní práce. Z tohoto důvodu je dobré navštívit terapeuta a probrat s ním své problémy, poté se můžete seznámit se s dalšími krásnými ženami.

Existuje jedna praxe zaměřená na nalezení vnitřní harmonie. Dopis je dopis, ve kterém píšete své myšlenky, pocity, obavy, pochybnosti a přání.

Tímto “dialogem” s druhou osobou se zbavíte zátěže a dáte si skvělou šanci na nový začátek. Tento dopis nemusíte posílat skutečnému příjemci, ale pokud chcete, proč ne?

Seznamka pro Vztah

Pro psaní si vyberte dobu, kdy vás nikdo nebude rušit ani rozptylovat. Měli byste se cítit pohodlně a uvolněně. Než začnete, odpovězte si na několik otázek:

 • “Čeho nejvíc lituji?”
 • “Co si nemohu odpustit?”
 • “Co mi tento vztah dal?”
 • “Co jsem se naučil a na co musím ještě přijít?”

Napište, že se jedná o vás nebo o osobu, se kterou prožíváte vztah. Napište rukou: “Je mi líto, že…”, “Kdybych mohl, tak…”. Vypusťte všechny své myšlenky na papír, nechte je existovat v reálném životě, nejen ve své hlavě.

Věřte své intuici a budete mít dlouhý seznam stížností, zášti a výčitek. Pozorně naslouchejte svým pocitům. Při psaní tohoto dopisu se můžete setkat se všemi negativními emocemi, které se ve vás dlouho hromadily: bolest, hněv, smutek, frustrace.

Pište tak dlouho, dokud se vám neuleví. S největší pravděpodobností se na konci budete moci podívat na situaci z jiného úhlu, pochopíte mnoho nuancí a vyvodíte závěry, které jste si předtím ani neuvědomovali. Vypusťte z hlavy svou minulost, vylijte ze sebe všechny pocity, abyste se od rozchodu mohli rychleji a snadněji odrazit.

Největší chyby

Pokud jste se rozešli s někým, koho milujete, snažte se ovládat a nedělat hlouposti. Je naprosto neetické a hloupé čekat na dívku poblíž práce nebo schodiště, snažit se ji udobřit květinami a dárky a přitahovat pozornost výhrůžkami sebevraždou.

Samozřejmě je těžké udělat takový životní obrat, ale pokud žena odešla, je to její volba. A toto rozhodnutí musíte respektovat.
Co byste neměli dělat, pokud jste se zamilovali do dívky:

 • vrhnout se do nového vztahu;
 • pít alkohol a volat své bývalé přítelkyni;
 • přijít ke své přítelkyni domů;
 • o ní říkat ošklivé věci;
 • požadovat dary zpět;
 • vyhrožovat jejímu novému příteli;
 • urážky a použití fyzické síly.

V každé, i této nepříjemné situaci, zůstaňte člověkem, slušným a čestným člověkem.

Pokud vám dívka dala kopačky bez udání důvodu, dejte jí čas a zkuste ji kontaktovat po několika dnech nebo týdnech.

Jak prožít rozchod se bývalou přítelkyní, manželkou, ženou

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Scroll to top